SCGZ - News and Results

2017 Maroochy River Men's Open - Results

SC&SB District Golf - Monday, November 27, 2017

2017 Sunshine Coast Senior Championship - Results

SC&SB District Golf - Monday, October 09, 2017

The SCGZ Senior Men's Championship was played in conjunction with the Mt Coolum Men's Open on Sunday 8th October. A good field of over 100 players enjoyed the perfect spring weather to record some great scores.

2017 SCGZ Senior Champion Keith Horne Maroochy River  77 (5-over) 
SCGZ Senior Nett Champion Ron McKenzie  Mt Coolum 70
       
MT COOLUM MEN'S OPEN      
Open Gross Winner Stephan Scheepers Mt Coolum 71 (1-under)
Open Nett Winner Ric Berry Mt Coolum 68
       
B Grade Gross Winner John Flutter Mt Coolum 87
C Grade Gross Winner George Koziol Mt Coolum 95
       
A Grade Nett Winner Randhi Vargas Castro Maroochy River 70
B Grade Nett Winner Doug Shand Mt Coolum 72
C Grade Nett Winner Keith Heappey Mt Coolum 71

2017 Sunshine Coast Pennant Finals

SC&SB District Golf - Sunday, April 23, 2017

The SCGZ Pennant Finals were played in perfect weather at Caloundra Golf Club. The players all appreciated the efforts of the course staff and management in preparing the golf course in immaculate condition. The results are:

2017 CHAMPIONS       2017 CHAMPIONS    
CALOUNDRA def MAROOCHY RIVER   HEADLAND def NAMBOUR
CALOUNDRA
MASTERS
MAROOCHY RIVER
 
HEADLAND
B GRADE
NAMBOUR
4.5 - 2.5   5 - 2
             
2017 CHAMPIONS       2017 CHAMPIONS    
MAROOCHY RIVER def MT COOLUM   NOOSA 2 def MAROOCHY RIVER 1
MAROOCHY RIVER
A GRADE
MT COOLUM
 
NOOSA 2
JUNIORS
MAROOCHY RIVER 1
5 - 2   2.5 - 0.5

 

Congratulations to all players, officials, team managers and caddies.

For all individual results, go to www.sunshinecoastgolf.org.

2016 SCGZ Pennant Champions

SC&SB District Golf - Monday, April 25, 2016

The 2016 Pennant Finals were played at Tin Can Bay Country Club today in blustery conditions. The host club led by Barry Hudson, Gordon Smith and Janet Reibel, along with a wonderful team of volunteers, put on a tremendous display of hospitality for all the teams.

The results are:

A GRADE

CALOUNDRA 5 2 MAROOCHY RIVER
Craig Jansz © A/S A/S Shae Wools-Cobb
Chris Wilson A/S A/S David Grenfell
Kodi Koski 3 & 2 Matt Gill
Robbie Wilson 4 & 3 Rory Turner
Sean Daines 3 & 2 David Fahey
Michael Amos 2 & 1 Shane Wilkinson
Gary Lengren 19th Luke Parker

B GRADE

TIN CAN BAY 5.5 1.5 COOROY
1 Richard Buczynsky 4 & 2 Phil Giblett 9
7 Robert Downman 3 & 2 Dave Wippell 9
10 Chris Elliott A/S A/S Michael O'Rourke 9
13 Vince Reibel 2 & 1 Noel Ackland 10
13 Franco Trapalino 4 & 3 George Giblett 10
14 Greg Rendell 5 & 4 Russ Rylance © 11
16 Scott Barkle 7 & 6 Tony Bernhagen 14

MASTERS

CALOUNDRA 4 3 COOROY
6 Peter Murphy 4 & 3 Marc Bright 2
7 Kevin Clues 1 UP Grathan Leatherbarrow 5
10 Dick Kamen 5 & 4 George Hall 9
11 David Morphett 3 & 2 Peter Buchbach 10
12 Jeff Griffin 7 & 6 Kelvin Brittain 10
16 Ray Harris 3 & 2 Peter Jeucken 11
18 Ray Harvey 4 & 2 Robert Wode 18

JUNIORS

HEADLAND 2 2.5 0.5 HEADLAND 1
16 Josh Holbrook A/S A/S Nate Smyth 15
24 Jake Krigovsky 5 & 4 James Kolbe 15
36 Patrick Walsh 4 & 3 Emmett Walsh 26

Congratulations to all teams for making the finals and the spirit in which the matches were played.

2016 SUNSHINE COAST PENNANT WRAP UP

SC&SB District Golf - Sunday, April 24, 2016

Today was the culmination of another huge pennant season. A new record of 377 players across four grades participated in 2016 Sunshine Coast Golf Zone pennant this year. That’s a massive commitment of people and resources to get the teams on the course each week.

It takes a huge amount of planning and organisation behind the scenes for Pennants to run successfully:

  • Fellow SCGZ committee members, President Dallas Furner and Secretary-Treasurer Paul Downman have contributed their advice and experience throughout the season.
  • The Club Secretary-Managers, Golf Managers and Pro Shops always provide constructive feedback, support and assistance.
  • The Team Captains and Managers orgainise their teams each and every week.
  • The Mums and Dads drive the Juniors around the Coast in this first season with girls participating.
  • All the caddies deserve a mention too. It can be a thankless and frustrating job, but by being out there you make it easier for your player. The players appreciate your efforts.
  • Finally, thank you to all you players. Without you, there wouldn't be a Pennant competition on the Sunshine Coast.

We congratulate the following players for their individual successes within their teams during the 2016. The 2016 Pennant Players of the Year are:

PLAYERS OF THE YEAR RUNNERS-UP
A GRADE MAT WALKENHORST (Headland) TJ King (Mt Coolum)
Zac Quirk (Mt Coolum)

B GRADE

(joint winners)

GERRY LYNCH (Maroochy River) Chris Elliott (TCB)
KURT TEHLIWEC (Mt Coolum)
MASTERS JEFF GRIFFIN (Caloundra) Ken Speare (Nambour
Peter Perrett (Headland)
JUNIORS JOSH HOLBROOK (Headland 1) Will Rothwell (Noosa)

Finally, to help with making improvements, the Zone Committee will once again conduct a Survey via Sunshine Coast Golf website to ensure we are getting the right mix to serve the future good of the game.

Scott Mayes  (SCGZ Director of Golf)

2016 SUNSHINE COAST OPEN AMATEUR CHAMPIONSHIP - RESULTS

SC&SB District Golf - Friday, April 01, 2016

Headland Golf Club’s, Ryley Martin, shot two fabulous rounds of 4 under par 68 to finish on 8 under par 136 and win the 2016 Tate Professional Engineers Sunshine Coast Men’s Open Amateur Championship at Headland Golf Club.

Ryley won by 3 shots from Maroochy River’s Shae Wools-Cobb, and a further 3 shots from defending champion Charlie Dann (Pelican Waters) and Ashley Grosvenor (Keperra).

A full field of 216 contested the annual Easter event with a quality field of more than 70 players on a handicap of 3 or below.

2016 SUNSHINE COAST EASTER OPEN - RESULTS

2016 SUNSHINE COAST EASTER OPEN - 36 HOLE GROSS SCORES

Cooroy Men's Open - 2015 Results

SC&SB District Golf - Monday, June 29, 2015

Open Champion: Ashley Grosvener (68) (Keperra)
Open Net Winner: Andy Stewart (66) (Cooroy)
A Grade Gross: Jake Crowther (71) (Nambour)
Runner Up: Ian Moore (75 ocb) (Headland)
A Grade Nett: Geoff Skinner (67) (Toowoomba)
Runner Up: Peter Jeucken (68) (Cooroy)
B Grade Gross: Tony Gordon (81) (Cooroy)
Runner Up: Graeme Finn (89) (Cooroy)
B Grade Nett: Rob Sirrett (68) (Cooroy)
Runner Up: Satish Chandra (69) (Nambour)
C Grade Gross: George Giblett (92ocb) (Cooroy)
Runner Up: Tony Foster (92) (Cooroy)
C Grade Nett: Scott Bieske (68) (Cooroy)
Runner Up: Des Mitchell (70) ( Toowoomba)

NTP:
4 - Brad Ward
6 - Dave Cush
7 - Des Mitchell
10 - Satish Chandra
12 - Grathan Leatherbarrow

Pro Pin - Rex Williams

Approaches:
9 - Tony Gordon
17 - Nathan Collins

Congratulations to all!!

2015 Sunshine Coast Mid-Amateur Championship - Results

SC&SB District Golf - Tuesday, June 09, 2015

Caloundra Golf Club - 7th & 8th June 2015.

2015 Sunshine Coast Mid-Amateur Champion - Ashley Grosvenor (Keperra)

 Lower Mid-Amateur

 (ages 30 to 44)

Gross Winner
Ashley Grosvenor (Keperra)
144
Nett Winner Jeremy Gilbert (Sanctuary Cove) 141
Gross Runner-up Mark Wuesrsching (Toowoomba) 145
Nett Runner-up Lindsay Ross (Robina Woods) 144
Day 1 Nett Winner Lindsay Ross (Robina Woods) 70
Day 1 Nett Runner-up David Schwartz (Nudgee) 71
Day 2 Nett Winner Jeremy Gilbert (Sanctuary Cove) 68
Day 2 Nett Runner-up Wayne Joshua (Caloundra) 71

Upper Mid-Amateur

(ages 45 to 54)

Gross Winner Peter Wouters (Caloundra) 148
Nett Winner Lee Tickner (Bribie Island) 140
Gross Runner-up Scott Mayo (Coolangatta Tweed) 154
Nett Runner-up Scott Mayes (Mt Coolum) 143
Day 1 Nett Winner Lee Tickner (Bribie Island) 68
Day 1 Nett Runner-up Michael Berry (Caloundra) 69
Day 2 Nett Winner Phillip Mounter (Carbrook) 69
Day 2 Nett Runner-up Lee Tickner (Bribie Island) 73

 

Congratulations to the recipients of the prizes for the NTPs and pro pins.

2015 SUNSHINE COAST MEN'S PENNANT FINALS

SC&SB District Golf - Sunday, May 17, 2015

A GRADE

MT COOLUM
5 2 HEADLAND
Todd Balkin  1 UP David Rattray
TJ King 1 UP Ryley Martin
Scott Mitchell (c) 2&1 Mat Walkenhorst
Tiann Scheepers 6&4 Adam Rydwanski
Stephan Scheepers 2&1 Dean Tipping
Zac Quirk 4&3 Aaron Shaw (c)
Nigel Smyly  5&4 Sean McGill

 

 

 

 

 

A GRADE Player of the Year - T.J. King (Mt Coolum).

B GRADE

MT COOLUM
4 3 HEADLAND
6 Paul Higgs  3&2 Chris Thomas 3
6 Ged Callagher 4&3 Tim O'Keefe 4
8 Nathan Collins 2 UP Matt Prince (c) 7
11 Jamie Franklin 4&3 Wayne Hutcheson 10
11 Brendan Cassidy 4&3 Sean Hanna 10
13 Scott Mayes  1 UP Brad Downes 13
14 Kurt Tehliwec  19th Dean Jones 14

 

 

 

 

 

B GRADE Player of the Year - David Butler (Peregian Springs).

MASTERS

HEADLAND 4 3 PEREGIAN SPRINGS
4 Bill Oster 4&3 Chuck Dahl 7
5 Ken Anderson 3&2 Russell Bennett 8
5 Ian Moore 1 UP Mark Hilton 9
9 Merv Lum 6&5 Andrew Tregaskis 10
13 Burgess Stephenson 6&4 GaryKroeger 14
14 David Munns 5&4 Andy Merlino 14
18 Brent Dalby  2&1 Steve Alexander 18

 

 

 

 

 

MASTERS Player of the Year - Marc Bright (Cooroy).

JUNIORS

HORTON PARK 3.5 1.5 NAMBOUR
6 Will Sutherland 2&1 Josh Taylor 12
9 R.J. Colonel 2&1 Mickey Schimak-Orrell 16
14 Jesse Price-Connolly  A/S A/S Jordan Speare 21
15 Ben Duncombe 5&4 Bailey Murchie 22
23 Tyler Quail 6&5 Brad Paine 22

 

 

 

 

JUNIORS Player of the Year - Josh Taylor (Nambour).

Sunshine Coast Men's Open Amateur Championship - Results

SC&SB District Golf - Sunday, April 05, 2015

Charlie Dann (Pelican Waters) has won the 2015 Sunshine Coast Men's Open Amateur Championship with a great second round of 6 under par (66) to finish on 6-under after 36 holes and win by a single shot from Christopher Crabtree (also Pelican Waters) & Mat Walkenhorst (Headland) in what was a thrilling final round.

2015 SC Easter Open Champion - Charlie Dann

36 Hole Trophies   Winner Score
 DIV 1 (3 & UNDER)
  
Open Champion Charlie Dann (Pelican Waters) 72+66=138
Gross 2nd Chris Crabtree (Pelican Waters) 71+68=139c/b
Gross 3rd Mat Walkenhorst (Headland) 70+69=139
Nett Winner Scott Walker (Headland) 140
Nett 2nd Scott Mitchell (Mt Coolum) 143 c/b
Nett 3rd Christopher Jiminex (Royal Qld) 143
DIV 2 (4 to 10) Gross Winner Sean McGill (Headland) 72+72=144
Gross 2nd Luke Parker (Mt Coolum) 151
Gross 3rd Lindsay Ross (Robina Woods) 153 c/b
Nett Winner Peter Folker (Headland) 137
Nett 2nd Darren MacLeod (Headland) 140 c/b
Nett 3rd James Brownsworth (Headland) 140
DIV 3 (11 to 18) Gross Winner Kane Jongeling (North Lakes  88+81=169
Gross 2nd Grant Martyn (Headland)  169 c/b
Gross 3rd Pat Glover (Coolangatta Tweed)  169
Nett Winner Scott Mayes (Mt Coolum)  69+71=140
Nett 2nd Lindsay Parchert (Headland)  141 c/b
Nett 3rd Brad Alexander (Goomeri) 141