2021 District Junior Boys Open Chamionships

SCSB District Golf - Sunday, August 29, 2021

Maroochy River Golf Club

58 Boys

Div 1   - GA 3.3 and lower.

Div 2   - from GA 3.4 to GA 7.0

Div 3   - from GA 7.1 to GA 12.2

Div 4   - from GA 12.3 and higher.



EVENT NAME CLUB SCORE
OPEN GROSS CHAMPION  Billy Dowling Surfers Paradise 71
OPEN GROSS RUNNER-UP     Jordan Speare Caloundra 73
DIV. 1/2 NETT WINNER  Liam Cafferkey Surfers Paradise   67
DIV. 3/4 NETT WINNER   Cooper Robertson    Maroochy River 67
DIV. 1/2 NETT R-UP   John Yoon  Pacific GC 68
DIV. 3/4 NETT R-UP  Joshua Lee Bundaberg GC 68




DIV 1 GROSS WINNER Jack Armstrong  Royal Qd  76c/b
DIV 1 GROSS RUNNER-UP     Tyler Quaill  Maroochy River 76
DIV 1 NETT WINNER  Joshua Hirsch  Surfers Paradise    72c/b
DIV 1 NETT RUNNER-UP  Adan Van Dorsellaer     Mt Coolum 72
DIV 2 GROSS WINNER  Adam Jansz Caloundra 79
DIV 2 GROSS RUNNER-UP Kaleb Doolan  Virginia GC  80
DIV 2 NETT WINNER  Ethan Anderson  Virginia GC  72
DIV 2 NETT RUNNER-UP  Cameron Taylor  City GC 74
DIV 3 GROSS WINNER Nathan Jackson Noosa 79
DIV 3 GROSS RUNNER-UP Jack Pache Coolangatta TH 81
DIV 3 NETT WINNER Tom Gaske Pacific GC 73c/b
DIV 3 NETT RUNNER-UP Chase Rendell Tin Can Bay 73
DIV 4 GROSS WINNER Cooper Field Pelican Waters 86
DIV 4 GROSS RUNNER-UP Jaxon Smith Noosa 87
DIV 4 NETT WINNER  Callum Misso Maroochy River  70
DIV 4 NETT RUNNER-UP Jett Weizman Maroochy River 72

Junior Novice Event - Results

SCSB District Golf - Wednesday, May 05, 2021


9 Hole Girls  9 Hole Boys 
Gross Winner - Janie Carroll - 46 Gross Winner - Sam Wilson - 41
Nett Winner - Zoe Brooks - 38 Nett Winner - Lachlan Symons - 31
Gross RU - Skyla Taylor - 57 Gross RU - Jensen Williamson - 46
Nett RU - Bethany Bartholomaeus - 39 Nett RU - Ryle Swart - 32
6 Hole Girls 6 Hole Boys 
Gross Winner - Bella Shinners - 38 Gross Winner - Max Learoyd - 33
Nett Winner - Stephanie Egeberg - 27 Nett Winner - Ryder Perry - 23
Gross RU - Holly Egeberg - 41 Gross RU - Ryder Cochran - 34
Nett RU - Eloise Lethbridge - 28 Nett RU - Frederik Epari - 24c/b
3 Hole Gross 3 Hole Nett
Gross Winner - Harrison Swart - 19 Nett Winner - Mason Slavic - 15
Gross RU - Julie Devos - 23 Nett RU - Jamie Taylor - 16



2019 Australian Amateur Rankings - SCSBDGA Players

SCSB District Golf - Monday, December 02, 2019

Golf Australia's Order of Merit system publishes player rankings in several categories. Congratulation to the following players from our District for their excellent play throughout 2019 and high ranking in Australia.

Australian Boys' Ranking:

  • No. 1 - Tyler Duncan (Caboolture)
  • No. 5 - Jordan Rooke (Wantima)
  • No. 13 - Bailey Arnott (Caloundra)
  • No. 33 - Blaike Perkins (Pelican Waters)

Australian Men's Ranking:

  • No. 14 - Lochie Coleborn (Mt Coolum)
  • No. 17 - Dylan Gardner (Pelican Waters)
  • No. 18 - Chris Crabtree (Pelican Waters)
  • No. 27 - Joel Stahlhut (Pelican Waters)
  • No. 49 - Justin Morley (Pelican Waters)

Australian Senior Men's Ranking:

  • No. 7 - Peter Hannah (Pelican Waters)

Australian Girls' Ranking:

  • No. 2 - Cassie Porter (Peregian)
  • No. 8 - Justice Bosio (Caboolture)

Australian Women's Ranking:

  • No. 5 - Cassie Porter (Peregian)
  • No. 7 - Sarah Wilson (Pelican Waters)
  • No. 37 - Rhianna Lewis (Pelican Waters)

Australian Senior Women's Ranking:

  • No. 7 - Josie Ryan (Headland)
  • No. 10 - Wendy O'Connell (Wantima)
  • No. 23 - Colette Pascoe (Maroochy River)
  • No. 27 - Robyn Puckett (Noosa Springs)

District Junior Championship Results

Director Golf - Monday, June 17, 2019

2019 District Carnival Day - Results

Director Golf - Wednesday, March 13, 2019
MEN'S OVERALL
Stbfd Pts
WINNER Barry McQuay 42 c/b
Runner-up Andrew Perkins 42
MEN'S DIVISION 1
Winner Darole Evans 40 c/b
Runner-up Anthony Ellul 40
3rd Place Phillip Shaw 39
     
MEN'S DIVISION 2
Winner Ali Bremner 40
Runner-up Graeme Finn 39 c/b
3rd Place Ash Graham 39
     
MEN'S DIVISION 3
Winner Keith Lynam 41
Runner-up Lloyd Armstrong 39
3rd Place Lance Lysaught 37
 
WOMEN'S OVERALL
Winner Debs Rutherford 37
WOMEN'S DIVISION 1
Winner Karen Gannon 33
Runner-up Leanne Dowdle (Murgon) 32
WOMEN'S DIVISION 2
Winner Dell Machen 33 c/b
Runner-up Lea Doyle 33
JUNIOR'S OVERALL
Winner Jacob Lopez 28

2018 District Junior Boys' Championship - Results

Director Golf - Monday, June 18, 2018

94 players from 31 clubs.

2018 DISTRICT JUNIOR CHAMPIONSHIP

OPEN CHAMPION Tyler Duncan (Caboolture)
72
CLOSED CHAMPION Tyler Duncan (Caboolture)
72
Open Nett Winner Geoffrey Spain (Southport) 62
.

DIVISION 1: Handicap 8 and under.

Gross Winner Bailey Murchie (Maroochy River) 73 c/b
Gross Runner-up Bailey Arnott (Caloundra) 73
Nett Winner Zac Harrison (Mt Warren Park) 70 c/b
Nett Runner-up Teeren Kannan (Pelican Waters) 70
.

DIVISION 2: Handicap 9 and over.

Gross Winner Brock Armitage (Pelican Waters) 78
Gross Runner-up Kooper Tonga (Pine Rivers) 81
Nett Winner Billy Muldoon (Coolangatta Tweed) 67
Nett Runner-up Marcus Carlson (Royal Queensland) 68

District Junior Novice Event - Results

SCSB District Golf - Sunday, May 06, 2018

Maleny Golf Club hosted the 2nd Junior Novice event today for 50 boys and girls from across South-East Queensland. This event is for beginner junior golfers with and without official golf handicaps. The focus of the day is for the kids to have a FUN day while playing in a friendly competitive environment. Shaun O'Hara (Director of Junior Golf) and Terry Ward (Secretary/Treasurer) did a fantastic job organising the main event and were on hand to make sure the kids (and their parents) were well fed with a BBQ Sausage Sizzle.

9 Hole Prizes:

  • Gross Winner - Harry Price
  • Gross Runner-up - Jack Jones
  • Nett Winner - Rico Tuson
  • Nett Runner-up - Thomas O'Neill
  • Special Award - Zac Heading

6 Hole Prizes:

  • Gross Winner - Samuel Wilson
  • Gross Runner-up - Cooper Robertson
  • Nett Winner - Charlie Simm
  • Nett Runner-up - Shae Cociylan
  • Special Award - Sol Augustyniak

Check out the girls' results on the District Women's website.

Inaugural Junior Short-Course Novice Event - Results

SCSB District Golf - Sunday, May 07, 2017

A great field of 44 players enjoyed a fun and competitive day at the inaugural SCSBDGA Short-Course Junior Novice Championships at Caloundra Golf Club today.

Congratulations to all the winners.

 

9 Holes

(GA Handicap)

Boy's Gross Winner Jarrod Goodwin (Pelican Waters) 41
Boy's Nett Winner Brock Armitage (Pelican Waters) 34
Girl's Gross Winner Jasmin Lena (Noosa Springs) 77
Girl's Special Award Ionna Muir (Maroochy River) 39
       

9 Holes

(Non-GA Handicap)

Boy's Gross Winner Yutaro Matsushita (Windaroo) 46
Boy's Nett Winner Blair Green (Maroochy Rivers) 27
Boy's Special Award Ryan King (Pine Rivers) 59
Girl's Gross Winner Mikayla Dyal (Pine Rivers) 54
Girl's Nett Winner Merrin Bartholumaeus (Noosa Par 3) 35
Girl's Special Award Tegan Learoys (Bribie Island) 47
       

6 Holes

(Non-GA Handicap)

Boy's Gross Winner Phoenix Gaulke (Pine Rivers) 31
Boy's Nett Winner Zane Duncan (Redcliffe) 17
Boy's Special Award Alexander Dyndon (Noosa Par 3) 47
Girl's Gross Winner Layla Barnett (Noosa Par 3) 33
Girl's Nett Winner Brooke Easton (Caboolture) 28
Girl's Special Award Alison Lindsay (Noosa Par 3) 30

2016 District Junior Championships Results

SCSB District Golf - Wednesday, August 10, 2016

Open Champion Gross

Lochlan Coleborn

Mt Coolum

69 (1-over)

Closed Champion Gross

Lochlan Coleborn

Mt Coolum

69

Open Net Champion

Will Rothwell

Noosa G C

69

Div 1 Gross Winner

Tyler Duncan

Redcliffe

72

Div 1 Net Winner

Shane Whiting

Bundaberg

69

Div 2 Gross Winner

Teeren Kannan

Redcliffe

81

Div 2 Net Winner

Nathan Rothwell

Noosa G C

70

Intermediate Boy's  Gross Winner

Brandon Ewing

Wantima

76

Girl's Open Gross Winner

Rhianna-Maree Lewis

Pelican Waters

67 (3-under)

Combined District Junior Championships - Results

SCSB District Golf - Wednesday, August 05, 2015

The Combined District Junior Championships dedicated to local Professional Golfers, Rodney Pampling and Katherine Kirk, took place on Sunday 2 August 2015. 90 juniors participated (49 boys and 41 girls).

   
 MAJOR PRIZES  Rod Pampling Trophy  Steven Cox  Wantima 69
 Katherine Kirk Trophy  Karis Davidson  Sanctuary Cove 72
         
 BOYS  Closed Champion  Steven Cox  Wantima 69 
   Open Nett Champion  Ben Skinner  North Lakes 71
   Div 1 Gross Winner  Dylan Gardiner  Kilcoy 73 
   Div 1 Nett Winner  Zac Quirk  Mt Coolum 73 c/b
   Div 2 Gross Winner  Quinton Croker  Toowoomba 89
   Div 2 Nett Winner  Tommy Lee  Sanctuary Cove 73
   Div 3 Gross Winner  Wilson Foster  Mt Coolum  89
   Div 3 Nett Winner  Will Rothwell  Cooroy  71
         
 GIRLS  Closed Champion  Rhianna-Maree Lewis  Maroochy River  76 
   Gross Runner-up  Joy Mannix  Sanctuary Cove 74
   Div 1 Nett Winner  Chikako Suzuki  Sanctuary Cove  72 
   Div 1 Nett Runner-up  Hazel Martin  Virginia 72
   Div 2 Gross Winner  Mia Lines  Sanctuary Cove  78 
   Div 2 Gross Runner-up  Eliose Taylor  Sanctuary Cove  84
   Div 2 Nett Winner  Justice Bosio  Caboolture  69
   Div 2 Nett Runner-up  Lauren Hunter  Redland Bay  76